Alimenty na dziecko w ugodzie zawartej przed mediatorem

Alimenty na dziecko w ugodzie zawartej przed mediatorem

Czy alimentów można dochodzić tylko przed sądem i tylko prowadząc postępowanie procesowe? Nie.

Po pierwsze należy mieć świadomość, że uregulowanie alimentów może nastąpić na kilka sposobów, w tym sposobów tzw. polubownych. Ja nazywam się Paulina Chebel, jestem adwokatem, mediatorem sądowym i zapraszam do lektury artykułu o możliwości uregulowania obowiązku alimentacyjnego rodziców na dziecko przez zawarcie ugody przed mediatorem. 

Ugoda dotycząca obowiązku alimentacyjnego zawarta przed mediatorem 

Zanim jeszcze strona zdecyduje się na wszczęcia postępowania o alimenty w sądzie może skorzystać z mediacji i zawarcia ugody w zakresie uregulowania obowiązku alimentacyjnego przed bezstronnym mediatorem. 

Jak rozpocząć mediacje w sprawie o alimenty?

Zarówno gdy sprawa o alimenty jest już w sądzie, jak i przed skierowaniem sprawy o alimenty do Sądu, rodzic dziecka, widząc szansę na uregulowania spornych kwestii dotyczących alimentów w mediacji i godząc się na mediację może złożyć do mediatora wniosek o przeprowadzenie mediacji. Wówczas do prowadzenia mediacji niezbędna jest jednak zgoda drugiego rodzica, gdyż jedną z zasad mediacji jest jej dobrowolność.

Jak to zrobić i jaka jest treść wniosku o przeprowadzenie mediacji?

Wniosek o przeprowadzenie mediacji – krok po kroku

Mediacja może być prowadzona wówczas gdy strony wspólnie jeszcze przed wszczęciem sprawy rozwodowej podejmą decyzję, że chcą poddać sprawę o alimenty mediacji i wypracować w ten sposób ugodę w spornych kwestiach. Jeżeli istnieje zgodna wola stron w tym zakresie wówczas mogą udać się razem od mediatora i wspólnie złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Jeżeli strony nie dokonają tego wspólnie, to wówczas jedna ze stron może złożyć taki wniosek. Jeżeli małżonek wyrazi zgodę na mediację, gdy druga strona złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji, wówczas zostaje zawarta umowa o mediację, na podstawie której jest prowadzone postępowanie mediacyjne. 

Pamiętać należy, że nawet jeżeli sprawa jest już w Sądzie to każda ze stron ma prawo wnosić o skierowanie sprawy do mediacji, co może dojść do skutku pod warunkiem, że druga strona również wyrazi taką zgodę na mediację.

O całej procedurze i wzorze wniosku można uzyskać informację w Kancelarii.  

Jak wygląda mediacja w sprawie o alimenty?

Mediacja to przede wszystkim rozmowa stron między sobą przy uczestnictwie bezstronnego mediatora. Mediator prowadzi mediację, wykorzystując różne metody zmierzające do polubownego rozwiązania sporu, w tym poprzez wspieranie stron w formułowaniu przez nie propozycji ugodowych, lub na zgodny wniosek stron może wskazać sposoby rozwiązania sporu, które nie są dla stron wiążące. Rodzice małoletniego dziecka podczas mediacji rozmawiają ze sobą, a przynajmniej mają taką szansę, by poznać swoje stanowisko, zrozumieć swoje racje. W postępowaniu sądowym z uwagi na procedurę, formalizm nie ma na to czasu i często możliwości. 

Dlaczego warto rozważyć skierowanie sprawy o alimenty do mediacji? 

W mediacji dotyczącej określenia wykonywania obowiązku alimentacyjnego rodzice mają wówczas realny wpływ na kształt uregulowania obowiązku alimentacyjnego w ugodzie zawartej przed mediatorem. Poddając spór pod sąd, nie mamy pewności jaki będzie ostateczny wynik postępowania o alimenty i kiedy nastąpi wydanie wyroku w sprawie.

W ugodzie alimentacyjnej w mediacji strony, czyli rodzice małoletniego dziecka ustalają kwotę alimentów, jakie mają być płacone na dziecko oraz termin i sposób płatności alimentów. 

Mediacja jest całkowicie dobrowolna – by przystąpić do mediacji konieczna jest wyraźna zgoda oby stron mediacji, a z drugiej strony oznacza to, że w każdym czasie strony mogą odstąpić od mediacji – zrezygnować z dalszych rozmów. 

Podczas mediacji nie ma atmosfery formalnej tak jak w sądzie.

Co ważne!

Podczas mediacji mediator nie prowadzi postępowania dowodowego, strony nie muszą przedkładać dowodów w postaci faktur, rachunków czy zaświadczeń o dochodach. 

Podczas rozmów jest duża szansa, że strony dojadą do porozumienia, czego efektem będzie zawarcie ugody alimentacyjnej przed mediatorem. Zawarcie takiej ugody często jest bardziej respektowane przez strony, mające świadomość, że ugoda jest wynikiem ich rozmów, pod którą składają swoje podpisy zobowiązując się w ten sposób do jej realizowania. 

Mediacja jest procesem dobrowolnym, strony mogą w każdej chwili zrezygnować z mediacji, nie zawierając żadnej ugody w przedmiocie alimentów. Jeżeli mediacja nie zakończy się ugodą to wówczas sprawa zapewnie trafi do sądu i tam zostanie w całości rozpoznana i wówczas to sąd będzie po przeprowadzeniu postępowania dowodowego rozstrzygał będzie o konkretyzacji – wysokości obowiązku alimentacyjnego. Strony muszą pamiętać o tym, że kierując sprawę o alimenty do sądu, to sąd rozstrzygnie ostatecznie wszystkie kwestie sporne, co więcej muszą przygotować odpowiednie dowody na poparcie swoich twierdzeń. 

Poufność tego o czym rodzice rozmawiali podczas mediacji 

Pamiętać należy, że postępowanie mediacyjne nie jest jawne. Mediator i strony biorące udział w postępowaniu mediacyjnym są obowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Strony nie mogą powoływać się w toku postępowania przed sądem na propozycje ugodowe, propozycje wzajemnych ustępstw lub inne oświadczenia składane w postępowaniu mediacyjnym, a ewentualne złamanie tej zasady i powołanie się na takie propozycje jest bezskuteczne. Mediator nie może był świadkiem, co do faktów, o których dowiedział się podczas mediacji.

Protokół z przebiegu mediacji oraz konieczność zatwierdzenia ugody przez Sąd

Z przebiegu mediacji sporządza się protokół, w którym oznacza się miejsce i czas przeprowadzenia mediacji, a także imię, nazwisko (nazwę) i adresy stron, imię i nazwisko oraz adres mediatora, a ponadto wynik mediacji. Protokół podpisuje mediator. Odpis takiego protokołu mediator doręcza stronom.

Jeżeli strony zawarły ugodę przed mediatorem, ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza się do niego. Strony, czyli rodzice małoletniego dziecka podpisują tak zawarta ugodę. Niemożność podpisania ugody mediator stwierdza w protokole.

Ugoda zawarta przed mediatorem, która została zatwierdzona przez Sąd umożliwia wszczęcie egzekucji alimentów

Następnym krokiem jest konieczność zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem przez sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy o alimenty. Przez podpisanie ugody strony wyrażają zgodę na wystąpienie do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie, o czym mediator informuje strony. Mediator następnie występuje do sądu z wnioskiem o zatwierdzenia ugody.

Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. Sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.

Co bardzo ważne, taka ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem czyli ugody sądowej (art. 18315 § 1 k.p.c). 

Podstawą wszczęcia i prowadzenia egzekucji jest tytuł wykonawczy. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest stanowi właśnie tytuł wykonawczy. W konsekwencji czego z taką ugodą, będącą tytułem wykonawczym rodzic – gdyby np. ojciec dziecka nie realizował postanowień takiej ugody i nie łożył alimentów na dziecko – może iść do komornika i dochodzić z niej praw w drodze egzekucji komorniczej. 

A o innych sposobach polubownego uregulowania wysokości obowiązku alimentacyjnego można przeczytać w artykule tu „Czy po alimenty musisz iść do sądu?

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji, 

Adwokat, mediator sądowy Paulina Chebel