Jak szybko się rozwieść?Krok po kroku

Jak szybko się rozwieść

czyli kiedy szybki rozwód jest możliwy?

page1image55521888Rozwód nie zawsze musi oznaczać długoletnią batalię w sądzie. Często małżonkom zależy właśnie na tym, aby jak najszybciej uzyskać rozwód i zacząć nowe życie. Często nie chcą długotrwałego postępowania w sądzie, „prania brudów„, angażowania rodziny, przyjaciół i powoływania ich na świadków w celu wykazywania swoich racji i generalnie toczenia walki w sądzie.
Świadome podjęcie decyzji przez stronę po uzyskaniu wiedzy w zakresie możliwości prawnych w sprawie o rozwód, a następnie dobrze merytorycznie i formalnie przygotowany pozew o rozwód, w tym przygotowanie odpowiedniej taktyki procesowej sprawia, że postępowanie o rozwód może zakończyć się wydaniem wyroku rozwiązującego małżeństwo przez rozwód już na pierwszej rozprawie. 
Ja nazywam się Paulina Chebel, jestem adwokatem zajmującym się sprawami rodzinnymi i zapraszam do artykułu. 
 

Zatem na co zwrócić uwagę by uzyskać szybki rozwód?

Przygotuj się 

Po pierwsze upewnij się, czy w Twojej sytuacji są spełnione przesłanki pozytywne do orzeczenia rozwodu. Ogólnie o przesłankach tych można przeczytać w artykule tuKiedy sąd może orzec rozwód?.

Zgodnie bowiem z art. 56 k.r.o.:
§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
§ 2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Poznaj jakie masz możliwości prawne – miej świadomość swoich praw

Zamiar szybkiego rozwodu nie musi oznaczać godzenie się na wszystkie warunki i rezygnację z przysługujących praw. Dobrze zatem uzyskać świadomość prawną jakie ma się prawa i obowiązki wynikające z rozwodu bez orzekania o winie a jakie z rozwodem z orzekaniem o winie oraz jakie konsekwencje się z taką decyzją łączą. 

Postaraj się ustalić kwestie sporne między Tobą a Twoim małżonkiem 

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód ale również uregulowane muszą być inne kwestie jak mają wyglądać po rozwodzie, w tym przede wszystkim kwestie związane z dziećmi. O tym o czym orzeka Sąd w w wyroku rozwodowym można przeczytać w artykule tu „Wyrok rozwodowy, czyli o czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?„. Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga m.in. o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. O wszystkich tych sprawach można spróbować porozmawiać z małżonkowiem jeszcze przed skierowaniem sprawy o rozwód do Sądu, tak aby wiedzieć w jakich kwestiach małżonkowie się zgadzają w kontekście rozwodu, a które kwestie wymagają jeszcze rozmowy, w celu ustalenia jak będą one wyglądać po rozwodzie. Takie rozmowy można przeprowadzić również w postępowaniu mediacyjnym przed bezstronnym mediatorem. O mediacji w sprawie o rozwód można przeczytać w artykule tu Mediacja w sprawie o rozwód„.

Zgodne żądania małżonków rozwodu bez orzekania o winie 

Niewątpliwie najszybszym rozwodem jest rozwód bez orzekania o winie. Aby Sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie, (oprócz tego, że w ogóle muszą zostać spełnione przesłanki pozytywne rozwodu, o których można przeczytać w artykule tu „Kiedy sąd może orzec rozwód?„) żądania małżonków w zakresie rozwodu bez orzekania o winie muszą być zgodne, czyli oboje muszą wnosić o rozwiązanie ich małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie. Tylko wówczas Sąd nie będzie przeprowadzał postępowania dowodowego w zakresie winy małżonków za rozkład pożycia.

Zgodnie bowiem z prawem polskim, zasadą jest, że Sąd orzekając rozwód, w wyroku rozwodowym orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. I jedynie na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie w wyroku rozwiązującym małżeństwo przez rozwód. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Rozmowa małżonków już na samym początku podjęcia decyzji o rozwodzie, ma na celu właśnie ustalenie wszystkich kwestii, tak aby do Sądu przedstawić już stanowisko, które będzie tożsame ze stanowiskiem drugiego małżonka.

Dobrze przygotuj pozew o rozwód

Prawidłowo skonstruowany pozew o rozwód bez żadnych braków formalnych 

Prawidłowo skonstruowany pozew o rozwód, to pozew po pierwsze dobrze skonstruowany zarówno pod względem merytorycznych twierdzeń, tu dobrze jest ustalić odpowiednią taktykę działania, strategię procesową jak sformułować taki pozew w zależności od stanu faktycznego sprawy, Po drugie, to pozew dobrze skonstruowany pod względem formalnym, czyli taki pozew, który zawiera wszystkie wymagania przewidziane prawem, tak aby nie było konieczności jego uzupełniania. 

Zgodnie z prawem jeżeli pozew o rozwód będzie zawierał jakieś braki formalne, to przewodniczący wezwie stronę do jego poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia. Takie doręczenie wezwania a następnie uzupełnienie niewątpliwie wpływa na czas postępowania, niepotrzebnie je wydłużając. Co więcej wezwanie jest po rygorem zwrócenia pozwu. Zatem jeśli strona nie uzupełni prawidłowo pozwu we właściwym terminie, to taki pozew zostanie jej zwrócony. A zgodnie z prawem zwrócony pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Tym samym całą procedurę będzie trzeba powtórzyć raz jeszcze. 

By prawidłowo pod względem taktyki procesowej skonstruować pozew o rozwód, można o pomoc zwrócić się np. do adwokata, który pomoże tak skonstruować pozew o rozwód aby nie miał żadnych braków formalnych oraz dobrać najlepszą strategię działania dla danego stanu faktycznego. 

Zgodne żądanie małżonków w przedmiocie rozwiązania małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie umożliwia ograniczenie postępowania dowodowego do przesłuchania stron, jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci

Zgodnie bowiem z art. 442 k.p.c. „Jeżeli pozwany uznaje żądanie pozwu a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron„.

Zatem o ile zarówno strona powodowa, występująca z pozwem o rozwód, jak i strona pozwana w odpowiedzi na pozew zgodnie wniosą o rozwiązanie ich małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie to wówczas na rozprawie sąd przeprowadzi dowód jedynie z przesłuchania samym małżonków, co będzie miało na celu potwierdzenie zgodnych twierdzeń małżonków okoliczności dotyczących rozkładu pożycia – czy faktycznie zostały spełnione przesłanki rozwodu, a także czy małżonkowie potwierdzą, że faktycznie chcą rozwiązań małżeństwo przez rozwód. 

A co gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci?

Porozumienie rodzicielskie 

Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci to Sąd w wyroku orzekającym rozwód rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Wówczas postępowanie dowodowe ma na celu nie tylko ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, ale również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji opiekuńczo – wychowawczej. 

By przyspieszyć postępowanie i pokazać Sądowi, że te kwestie są między małżonkami ustalone, przedkłada się pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Takie porozumienie Sąd uwzględnia, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. By przyspieszyć postępowanie, dobrze aby małżonkowie rozpoczęli rozmowy w celu uregulowania właśnie takich kwestii związanych z ustaleniem sytuacji opiekuńczo wychowawczej dzieci po rozwodzie i przedłożyli dobrze skonstruowane porozumienie w tym zakresie. 

Dobrze poprowadzona sprawa o rozwód w danych stanach faktycznych sprawy, umożliwia uzyskanie wyroku rozwiązującego małżeństwo przez rozwód już na pierwszej rozprawie w sądzie. 

 

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji, 

Adwokat Paulina Chebel