Jakie pytania zada Ci sąd na rozprawie o rozwód?
Ostatnie artykuły na blogu poruszały tematy jak przygotować się do rozprawy rozwodowej oraz jak przebiega rozprawa o rozwód w sądzie.
Klienci pytają jak będzie wyglądać sprawa o rozwód, jak się mają zachować, w tym jednym z najczęstszych pytań Klientów przed rozprawą o rozwód jest pytanie o co zapyta mnie Sąd na rozprawie w sprawie o rozwód?
Nazywam się Paulina Chebel, jestem adwokatem i zapraszam do artykułu.
Dowód z przesłuchania stron w sprawie o rozwód
W każdej sprawie o rozwód sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. Jak wygląda przeprowadzenie takiego dowodu na rozprawie?
Sąd prosi małżonka aby stanął przy barierce, która znajduje się na środku sali rozpraw. Następnie Sąd prosi o okazanie dowodu osobistego, aby z niego spisać dane małżonka. Małżonek nie może mieć podczas przeprowadzania dowodu z przesłuchania żadnych notatek, w oparciu o, które mógłby zeznawać, musi mowić bez korzystania z notatek, zatem ponownie jest to argument za należytym przygotowaniem się przed rozprawą.
Najpierw zostaje przesłuchana strona powodowa, czyli małżonek, który wniósł pozew o rozwód do sądu, a następnie strona pozwana o rozwód.
Na początku pytania stronie zadaje Sąd. Niemniej jednak podczas rozprawy rozwodowej nie tylko sąd ma prawo zadawać pytania stronom. W czasie rozprawy pytania mogą sobie zadawać wzajemnie również małżonkowie oraz ich pełnomocnicy.
O co zapyta sąd małżonków podczas rozprawy o rozwód?
Wszystko zależy oczywiście od konkretnego stanu faktycznego sprawy, w tym od tego czy małżonek wnosi o rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie małżonka.
Sąd na początku zapyta:
- Ile Pani/Pan ma lat?
- Jaki jest Pani/Pana zawód/wykształcenie?
- Gdzie Pani/Pan pracuje?
- Gdzie Pani/Pan mieszka?
Sąd przesłucha najpierw strony bez odbierania przyrzeczenia. Przed przystąpieniem do przesłuchania sąd uprzedza strony, o obowiązku mówienia prawdy słowami „Pouczam Panią/Pana o obowiązku mówienia prawdy oraz, że stosownie do okoliczności może być Pani/Pan ponownie przesłuchany po odebraniu od przyrzeczenia„.
Następnie Sąd przejdzie do przesłuchania co do faktów związanych z zawarciem przez Was związku małżeńskiego:
5. Czy był to pierwszy związek małżeński małżonków?
6. Czy toczyła się między małżonkami już sprawa o rozwód czy separację? Czy była orzeczona separacja wcześniej między małżonkami?
7. Czy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, a jeśli tak to ile oraz w jakim wieku? – zgodnie z przepisami protokół rozprawy rozwodowej powinien zawierać oświadczenie małżonków co do liczby, wieku i płci dzieci żyjących
8. Czy małżonkowie mają inne dzieci ze związku pozamałżeńskiego? tj. Czy oprócz dzieci ze związku małżeńskiego małżonek ma na utrzymaniu kogoś jeszcze? – zgodnie z przepisami protokół rozprawy powinien zawierać oświadczenie małżonków szczególnych obowiązków utrzymania osób niebędących ich wspólnymi dziećmi
9. Czy małżonkowie zawierali jakieś umowy majątkowe małżeńskie i jaka jest ich treść? – protokół rozprawy powinien zawierać oświadczenie małżonków co do treści umowy majątkowej, jeżeli małżonkowie umowę taką zawarli
10. Czy małżonkowie mają jakiś wspólny majątek?
11. Jak długo małżonkowie są małżeństwem? Kiedy zostało zawarte małżeństwo?
Następnie Sąd będzie zadawał pytania, które mają na celu ustalenie kiedy ustały węzły między małżonkami. Pytania te prowadzą do ustalenia pozytywnej przesłanki rozwodu, tj. zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, tj. ustania więzi duchowej (emocjonalnej), fizycznej oraz gospodarczej między małżonkami oraz ustalenia czy decyzja małżonków ma charakter definitywny i czy małżonkowie nie widzą szans na powrót do wspólnego pożycia małżeńskiego, zatem Sąd zada pytania:
12. Kiedy zaprzestaliście prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego? Czy mieszkacie razem? Od kiedy nie mieszkacie Państwo razem? Od kiedy nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego?
13. Co było przyczyną wyprowadzki męża/ żony ?
14. Jak ogólnie układało się małżeństwo? Jak wyglądało Wasze małżeństwo?
15. Co było przyczyną podjęcia decyzji o rozstaniu? Co w ocenie małżonka jest przyczyną rozpadu związku małżeńskiego? Kiedy i dlaczego zaczęło się nie układać w Waszym małżeństwie? Na jakim tle były kłótnie?
16. Kiedy ustały więzi fizyczne między małżonkami? Kiedy ustało między Wami współżycie?
17. Kiedy między małżonkami wygasło uczucie?
18. Czy małżonkowie widzą szansę na powrót do małżeństwa/ratowanie związku małżeńskiego? Czy decyzja o rozwodzie jest przemyślana i ostateczna?
19. Czy małżonkowie podejmowali próby ratowania małżeństwa?
Kiedy strony wnoszą zgodnie o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie, wówczas sąd zada powyższe pytania i nie zadaje innych szczegółowych pytań, związanych z powodem podjęcia decyzji o rozwód oraz kwestią ustalenia który z małżonków jest winien rozkładowi pożycia, gdyż wówczas Sąd nie ma obowiązku ustalenia czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.
Pytania dotyczące sytuacji opiekuńczo – wychowawczej dzieci, czyli jakie pytania zada Sąd na rozprawie o rozwód, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci?
Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga również o kwestii władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Zatem jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci to sąd będzie zadawał pytania mające na celu poznanie sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dzieci, w tym uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dziecka, kontakty z dzieckiem oraz obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka.
Sąd obierze od stron oświadczenie o liczbie i wieku dzieci, będzie chciał ustalić jaki jest miesięczny koszt utrzymania dzieci, jakie wydatki miesięczne składają się na ten koszt, kto i w jakiej wysokości te wydatki ponosi, jaka jest sytuacja materialna małżonków oraz jak przedstawia się kwestia podejmowania przez rodziców decyzji dotyczących dzieci, czyli jak rodzice wykonują władzę rodzicielską względem małoletnich dzieci oraz jak wyglądają kontakty rodziców z dziećmi.
Pytania jakie mogą być zadane wówczas przez Sąd na rozprawie rozwodowej:
- Z którym z rodziców mieszka dziecko i czy kwestia zamieszkania dziecka jest sporna?
- Czy małżonkowie porozumiewają się w sprawach dotyczących dziecka?
- Czy wspólnie małżonkowie podejmują decyzję w zakresie spraw dziecka?
- Jak często małżonek widuje się z dzieckiem?
- Czy małżonek utrudnia kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi?
- Co dziecko wie na temat sytuacji rozwodowej? Czy jest świadome rozstania rodziców, jak to przeżywa? Czy jest pogodzone z sytuacją rozstania rodziców?
- Jakie są koszty utrzymania każdego dziecka w skali miesiąca? Jakie wydatki składają się na ten koszt?
- Gdzie pracuje i jakie dochody osiąga Powód/Pozwany?
- Czy małżonek łoży na utrzymanie dziecka, jeśli tak to jakie kwoty miesięcznie?
- Czy dodatkowo małżonek coś kupuje dla dziecka?
Sąd po zadaniu pytań, prosi o pytania od stron, pełnomocników, jeśli takich pytań nie ma, Sąd przechodzi do przesłuchania Pozwanego małżonka, zadając mu podobne pytania jak wcześniej Powodowi.
Pytania gdy jest rozwód z orzekaniem o winie
Inaczej jest gdy jeżeli małżonkowie wnoszą o rozwód z orzekaniem o winie. Jeżeli małżonkowie wnoszą o rozwód z orzekaniem o winie wówczas sąd będzie pytał szczegółowo o kwestię z tą winą związane, gdyż wówczas sąd musi zgodnie z art. 57 § 1 k.r.o. ustalić czy i które z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Małżonkowie, którzy wnoszą o ustalenie winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego muszą wtedy liczyć z szczegółowymi pytaniami dotyczącymi spraw intymnych, kłótni małżeńskich, sporów, przemocy, oraz konieczności konkretnego i szczegółowego opisania niewłaściwych zachowań drugiego małżonka, które są podstawą żądania rozwodu z orzekaniem o jego wyłącznej winie.
I ponownie dobrze jest się do tego przygotować, aby w sądzie przedstawić konkretne zdarzenia, przykłady niewłaściwego zachowania małżonka, będącego podstawą żądania rozwiązania małżeństwa z jego wyłącznej winy.
W każdej z prowadzonych przeze mnie spraw rozwodowych, zawsze przed rozprawą przygotowuję moich Klientów do sprawy.
W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji,
Adwokat Paulina Chebel
adwokat zajmująca się sprawami rodzinnymi