Poradnik rozwodowy, czyli jak przygotować się do rozwodu. Krok po kroku

Poradnik rozwodowy,

czyli jak przygotować się do rozwodu.

Krok po kroku

page1image55521888

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód stanowi dopuszczalne przez system prawny odstępstwo od zasady trwałości związku małżeńskiego zawieranego, co do zasady na całe życie. Życie jednak pisze różne scenariusze i często ma inne zakończenie niż happy end. Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu i jak pokazują badania jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu człowieka. Jak zatem przygotować się rozwodu? 

Nazywam się Paulina Chebel, jestem adwokatem, zajmuję się sprawami z zakresu prawa rodzinnego i zapraszam do lektury artykułu.

I. Decyzja o rozwodzie. Zastanów się na czym Ci zależy? Przed podjęciem decyzji poznaj jakie masz prawa, możliwości 

Jeżeli decyzja o rozwodzie została już przez Ciebie podjęta czas na odpowiednie przygotowanie się do rozpoczęcia czasu związanego z rozwodem. Konieczne będą odpowiedzi na kilka pytań. Dlaczego chcesz rozwodu? Czy zostały spełnione przesłanki do orzeczenia rozwodu? Musisz mieć świadomość jakie prawa Ci przysługują, jakie masz możliwości. Nie podejmuj decyzji bez poznania jakie masz możliwości, prawa, tak aby Twój wybór był w pełni świadomy jego konsekwencji. 

Rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie drugiego małżonka 

Jakie znaczenie ma orzekanie oraz zaniechanie orzekania o winie rozkładu pożycia małżeńskiego w wyroku rozwodowym? Jaka jest różnica prawna wyroku rozwodowego z orzeczeniem o winie i bez orzekania o winie? Kiedy warto wystąpić z żądaniem rozwodu bez orzekania o winie, a kiedy z żądaniem rozwodu z wyłącznej winy małżonka?Jak ustalić najlepszą strategię działania w danym przypadku oczywiście zależy od stanu faktycznego i w tym zakresie zawsze można skonsultować z adwokatem, który doradzi i pomoże podjąć najlepszą decyzję adekwatną do sytuacji danej strony. Na temat tego co powinno się wiedzieć przed podjęciem decyzji o rozwodzie możesz przeczytać w artykułach tu: „Rozwód bez orzekania o winie małżonków„, „Rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy małżonka„, „Rozwód z winy obu stron„. 

II. Dobrze się przygotuj – zgromadź dowody potrzebne w sprawie o rozwód 

W zależności od tego czy zdecydujesz się na żądanie rozwodu bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie drugiego małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego – decyzja taka będzie wymagała od Ciebie zgromadzenia odpowiedniego materiału dowodowego. Należy dobrze ustalić taktykę procesową, strategię działania, która będzie najlepsza dla Twojej konkretnej sytuacji. 

Przykład

  • Zgromadź potrzebne dokumenty do sprawy, stanowiące dowody w sprawie – odpis skróconego aktu małżeństwa, odpis skróconego aktu urodzenia małoletniego dziecka, czy np. faktury, rachunki na wykazanie kosztów utrzymania dziecka
  • Zastanów się kogo możesz powołać na świadka w Twojej konkretnej sprawie
  • Pamiętaj o mediach społecznościowych. Ogranicz wstawianie zdjęć, informacji do minimum, ponieważ może to stanowić dowód przeciwko Tobie w sądzie

III. Rozważ porozumienie rodzicielskie/mediacje w sprawie o rozwód

Zastanów się czy możliwe jest zawarcie między Wami jako małżonkami i rodzicami porozumienia rodzicielskiego w sprawie określenia sytuacji prawnej Waszych małoletnich wspólnych dzieci już po rozwodzie. O mediacji w sprawie o rozwód przeczytasz w artykule tu: „Mediacja w sprawie o rozwód„.

IV. Dobrze przygotuj pozew o rozwód zarówno pod względem merytorycznym  jak i formalnym 

V. Zabezpiecz siebie i dzieci – wniosek o udzielenie zabezpieczenia na czas trwania postępowania w sądzie 

W pozwie o rozwód warto złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych lub roszczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny na czas trwania postępowania w sądzie co przyczyni się do zabezpieczenia interesów ekonomicznych, ale również w pozwie warto złożyć inne wnioski o zabezpieczenie kwestii związanych z Waszymi małoletnimi wspólnymi dziećmi, jak ich miejsce zamieszkania czy kontakty dzieci z drugim rodzicem. 

VI. Zastanów się czy chcesz skorzystać z pomocy adwokata, radcy prawnego, który może reprezentować Cię podczas postępowania o rozwód 

Jeżeli nie chcesz przechodzić przez rozwód sam poszukaj adwokata, radcy prawnego, który zajmuje się sprawami rodzinnymi. Przed podjęciem decyzji, poznaj swoje prawa, możliwości, konsekwencje podjęcia określonych wyborów.

VII. Skierowanie pozwu o rozwód do Sądu 

Na końcu pozostaje formalny wyraz podjęcia decyzji o rozwodzie, czyli skierowanie pozwu o rozwód do właściwego Sądu.

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji, 

Adwokat Paulina Chebel