Przebieg sprawy rozwodowej, czyli jak wygląda rozprawa rozwodowa w sądzie?

Przebieg rozprawy rozwodowej,

czyli jak wygląda rozprawa w sądzie w sprawie o rozwód?

page1image55521888

Rozprawa o rozwód w sądzie niemal zawsze łączy się z ogromnymi emocjami, stresem, strachem małżonków. Nie bez powodu rozwód jest uznawany za najbardziej stresujące wydarzenie w życiu człowieka, zaraz po śmierci osoby najbliższej. Będzie tak tym bardziej, jeżeli rozprawa o rozwód jest pierwszą rozprawą w sądzie, w której będą brać udział małżonkowie. 

W poprzednim artykule opisałam jak przygotować się do rozprawy rozwodowej, artykuł można przeczytać tu „Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?” W tym artykule opiszę jak przebiega rozprawa rozwodowa w sądzie.

Wywołanie sprawy

Na salę sądową wchodzimy zawsze dopiero po wywołaniu sprawy. 

Na czym polega wywołanie sprawy?

Wywołanie sprawy polega na tym, że protokolant wychodząc z sali rozpraw na korytarz sądowy wywołuje do danej sprawy słowami np.: „Do sprawy z powództwa Anny Paragraf przeciwko Janowi Paragraf o rozwód„. Istnieje też możliwość, że sprawa zostanie wywołana przez głośnik znajdujący się na korytarzu sądu nad drzwiami wejściowymi na salę rozpraw. Ważne jest zatem aby słuchać, czy nasza sprawa została już wywołana. Wówczas po wywołaniu – małżonkowie, ich pełnomocnicy, o ile zostali ustanowieniu oraz świadkowie, którzy stawili się do sądu, mogą wejść na salę rozpraw. Bez wywołania nie wchodzimy na salę rozpraw.

Widok sali rozpraw 

Jeżeli jesteś w sądzie po raz pierwszy, poniżej przedstawiam wizualizację sali rozpraw, wiedząc jak wygląda sala sądowa można czuć się pewniej, gdyż gdy wiemy jak coś wygląda, mamy wyobrażenie, wiemy czego się spodziewać. 

Zajęcie miejsc na sali rozpraw w sądzie – gdzie usiąść na sali sądowej?

Emocje, stres potrafią paraliżować na tyle, że niejednokrotnie zapominamy o różnych kwestiach. Jest tak tym bardziej, jeżeli sprawa o rozwód jest pierwszą sprawą, w której strony stają przed sądem. Wówczas pojawia się dużo pytań związanych z zachowaniem stron w sądzie. Jednym z nich jest pytanie gdzie małżonek ma usiąść na sali rozpraw?

Obrazuje to grafika obok i opis:

Wchodząc na salę rozpraw, na wprost zobaczysz Sąd i patrząc na Sąd: 

Powód, czyli małżonek, który wystąpił do sądu z pozwem o rozwód zajmuje miejsce po lewej stronie (zgodnie z grafiką). Obok niego siada jego pełnomocnik, jeżeli został w sprawie o rozwód ustanowiony.

Pozwany, czyli małżonek, przeciwko, któremu został skierowany pozew o rozwód, zajmuje miejsce po prawej stronie (zgodnie z grafiką). Obok niego zajmuje miejsce ustanowiony w sprawie pełnomocnik.

Wyłączenie jawności w sprawach o rozwód 

Posiedzenia wyznaczone na rozprawy w sądzie w sprawach o rozwód odbywają się za zamkniętymi drzwiami, tj. bez udziału publiczności. Podyktowane jest to charakterem spraw o rozwód, osobistym, intymnym, które nie powinny być ujawniane w obecności osób postronnych, obcych dla małżonków. 

Jaki jest skład sądu w sprawie o rozwód?

Jeszcze do niedawna sprawę o rozwód rozpoznawał sąd w składzie jednego sędziego jako przewodniczącego i dwóch ławników. Aktualnie sprawa o rozwód jest rozpoznawana przez sąd w składzie jednego sędziego.  

Jak przebiega rozprawa o rozwód?

Sprawdzenie obecności na rozprawie przez sąd

Sąd na początku rozprawy sprawdza czy wszyscy, którzy zostali wezwani stawili się na rozprawę, o czym wspomina w protokole sprawdzając czy wezwania o terminie rozprawy zostały skutecznie doręczone stronom postępowania.

Następnie po sprawdzeniu, czy świadkowie, którzy zostali wezwani przybyli, Sąd prosi ich o opuszczenie sali rozpraw do czasu ich wezwania przez sąd. 

Przewodniczący informuje strony, iż rozprawa będzie nagrywana w systemie audio-wideo oraz o konieczności kierowania wypowiedzi do mikrofonów.

Następnie Sąd prosi o podanie numeru PESEL strony powodowej oraz strony pozwanej. 

Zgłoszenie ustnie żądań, wniosków, twierdzeń i dowodów na ich poparcie 

Po wywołaniu sprawy przez protokolanta i sprawdzeniu listy obecności osób wezwanych na rozprawę rozwodową, Powód, a więc małżonek, który wytoczył powództwo o rozwód, a następnie Pozwany małżonek, czyli ten który został pozwany o rozwód zgłaszają ustnie swoje żądania i wnioski, przestawiając twierdzenia i dowody na ich poparcie. Jako pierwszy głos zabiera Powód, a następnie Pozwany – jeśli strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika wówczas to on zabiera głos w sprawie i wskazuje o co wnosi strona. 

Następnie Sąd wskazuje, że ujawnia pozew o rozwód oraz odpowiedź na pozew o rozwód, ewentualnie inne pisma procesowe.

Jak zwracać się do Sądu na rozprawie?

Do sądu zwracamy się zawsze w pozycji stojącej, sformułowaniem „Wysoki Sądzie„.

Jak zwracać się do strony przeciwnej na rozprawie?

Na Sali rozpraw do strony przeciwnej zwracamy się w zależności po której stronie jesteśmy – „Powód” albo „Pozwany”, np. „Pozwany wyprowadził się z domu rok temu”. Podobnie, jeżeli zadajemy pytania na sali rozpraw strony zwracają się do siebie sformułowaniami „Powód”, „Pozwany”, np. „Kiedy Pozwany wyprowadził się z domu”?

Pamiętajmy aby w stosunku do męża/żony siedzącej na przeciwko na rozprawie zwracać się z szacunkiem. Emocje są często tak duże, że strona może dać się sprowokować, niemniej warto – z uwagi, że nasze zachowanie obserwuje Sąd – zachować spokój.

Pamiętać jednocześnie należy, że nawet jeśli odpowiadamy na pytania pełnomocnika w sprawie albo strony przeciwnej czy jej pełnomocnika to wówczas i tak kierujemy nasze odpowiedzi do Sądu, rozpoczynając odpowiedź od sformułowania „Wysoki Sądzie„.

Przeprowadzenie postępowania dowodowego w sprawie o rozwód 

W dalszej kolejności Sąd przystępuje do przeprowadzenia postępowania dowodowego w sprawie o rozwód.

Postępowanie dowodowe w sprawie o rozwód ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa – także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną.

Wówczas Sąd postanawia o dopuszczeniu dowodu z przesłuchania stron, czyli małżonków na wykazanie faktu ustalenia czy pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, jego przyczyn oraz czy zachodzą negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu.

Jeżeli pozwany  uznaje żądanie pozwu a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron.

Sąd będzie chciał ustalić czy przede wszystkim między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, co małżonkowie będą musieli potwierdzić, odpowiadając na pytania. A jakie pytania zada Sąd na rozprawie w sprawie o rozwód już w kolejnym artykule na blogu.

Na tym etapie są przeprowadzane również inne dowody np. dowód z zeznań świadków. Postępowanie rozwodowe może nie zakończyć się na jednej rozprawie, wszystko zależy od stanu faktycznego konkretnych okoliczności sprawy. 

Udzielenie głosu stronom 

Po przeprowadzeniu dowodu z przesłuchania stron, Sąd gdy nie ma żadnych wniosków dowodowych, pytań – udziela głosu stronom. Jest to moment na podsumowanie dotychczasowych stanowisk w sprawie, czyli wskazanie o co się wnosi.

Zamknięcie rozprawy 

Następnie Sąd zamyka rozprawę i prosi, aby wszyscy poczekali na korytarzu, a następnie następuje ogłoszenie wyroku. 

Wyrok rozwodowy 

Rozprawa rozwodowa kończy się co do zasady wydaniem wyroku rozwiązującego małżeństwo przez rozwód.

 

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji, 

Adwokat Paulina Chebel