Rozwód za porozumieniem stron, kiedy możliwy?

Rozwód za porozumieniem stron,

kiedy jest możliwy?

page1image55521888

Rozwód za porozumieniem stron. Często Klienci wskazują, że chcieliby rozwieść się szybko i polubownie i pytają jak mogą to zrobić?

Kiedy rozwód za porozumieniem stron jest możliwy?

W prawie polskim o rozwodzie zawsze orzeka Sąd

Pierwsza uwaga jaką należy poczynić to taka, że w prawie polskim o rozwodzie zawsze orzeka Sąd.

Na filmach często można spotkać się ze scenami, finalizacji rozwodu gdy małżonkowie podpiszą „papiery rozwodowe”. W polskim prawie jedynym organem, który może rozwiązać małżeństwo zawarte przez strony jest Sąd, który o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód orzeka w wyroku. Czyli nawet jeżeli strony chcą rozstać się w zgodzie i wyrażają zgodę na rozwód bez orzekania o tym czy i które z nich zawiniło w rozkładzie małżeństwa, to i tak by uzyskać rozwód należy skierować sprawę na drogę postępowania cywilnego i wytoczyć pozew o rozwód do właściwego Sądu Okręgowego.

Na rozwód bez orzekania o winie musi być zgoda obojga małżonków

Po drugie, aby Sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie, (oprócz tego, że w ogóle muszą zostać spełnione przesłanki pozytywne rozwodu, o których można przeczytać w artykule tu „Kiedy sąd może orzec rozwód?„) żądania małżonków w zakresie rozwodu bez orzekania o winie muszą być zgodne, czyli oboje muszą wnosić o rozwiązanie ich małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie. Tylko wówczas Sąd nie będzie przeprowadzał postępowania dowodowego w zakresie winy małżonków za rozkład pożycia.

Zgodnie bowiem z prawem polskim, zasadą jest, że Sąd orzekając rozwód, w wyroku rozwodowym orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. I jedynie na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie w wyroku rozwiązującym małżeństwo przez rozwód. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego 
§ 1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Wówczas gdy żądanie małżonków w tym zakresie jest zgodne, czyli oboje zgodnie wnoszą o rozwiązanie ich małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie, to Sąd może wydać taki wyrok. 

Konieczność wytoczenia pozwu o rozwód przez jednego z małżonków

Po trzecie, nawet jeżeli strony chcą rozstać się w zgodzie i wyrażają zgodę na na rozwód bez orzekania o winie, to i tak najpierw jeden z małżonków musi wystąpić pierwszy do właściwego Sądu Okręgowego z pozwem o rozwód bez orzekania o winie, a następnie drugi małżonek, po doręczeniu mu z Sądu odpisu pozwu o rozwód wyrazi na taki rozwód bez orzekania o winie zgodę w odpowiedzi na pozew. Małżonkowie nie mogą wystąpić z żądaniem rozwodu w jednym piśmie procesowym, tj. w jednym pozwie o rozwód. W pozwie strona powodowa wnosi o rozwód bez orzekania o winie, a strona pozwana otrzymując odpis pozwu o rozwód wnosi swoją odpowiedź na pozew, w której również wnosi o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie.

Pamiętać należy, że jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, to Sąd w wyroku rozwodowym również zobowiązany jest rozstrzygnąć o kwestiach dotyczących ogólnie sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletnich po rozwodzie, dlatego często małżonkowie jeżeli są w stanie porozumieć się co do tych wszystkich kwestii i chcąc uzyskać „szybszy” rozwód, zawierają tzw. porozumienie rodzicielskie (wychowawcze), w którym wspólnie i zgodnie ustalają wszystkie kwestie związane z małoletnimi dziećmi. Takie porozumienie wychowawcze można dołączyć już do pozwu o rozwód bez orzekania o winie, a pomóc w jego sporządzeniu może adwokat, czy mediator.

Jak ustalić najlepszą strategię działania w danym przypadku oczywiście zależy od stanu faktycznego i w tym zakresie zawsze można skonsultować z adwokatem, który doradzi o pomoże podjąć najlepszą decyzję adekwatną do sytuacji danej strony. Na temat tego co powinno się wiedzieć przed podjęciem decyzji o rozwodzie możesz przeczytać w artykułach tu: „Rozwód bez orzekania o winie małżonków„, „Rozwód z winy obu stron„, „Rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy małżonka„.

Reasumując, jeśli małżonek nie wyrazi zgody na rozwód bez orzekania o winie, to wówczas Sąd orzekając rozwód w wyroku rozwodowym obowiązany będzie orzec czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. A co jeśli małżonek w ogóle nie wyraża zgody na rozwód? O tym można przeczytać w artykule tu „Nigdy nie dam Ci rozwodu, czyli co gdy drugi małżonek nie godzi się na rozwód?”.

 

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji, 

Adwokat Paulina Chebel