Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

Rozprawa rozwodowa,

czyli jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

page1image55521888
Oczekujesz na termin pierwszej rozprawy o rozwód? Emocje towarzyszące małżonkom w oczekiwaniu na termin rozprawy o rozwód są zawsze bardzo duże. Jak się przygotować do rozprawy, gdy zbliża się jej termin? Szczególnie gdy sprawa o rozwód, jest pierwszą sprawą, w której w ogóle strony stawiają się w sądzie, pojawiają się liczne wątpliwości, pytania jak przygotować się do rozprawy rozwodowej w sądzie? O czym nie zapomnieć przed rozprawą rozwodową w Sądzie? Ja nazywam się Paulina Chebel, jestem adwokatem i zapraszam do lektury artykułu.
 

Sprawdź wezwanie do osobistego stawiennictwa na rozprawę, które otrzymałaś/eś z Sądu 

Na takim wezwaniu są określone wszystkie niezbędne informację na temat rozprawy rozwodowej, tj. jest określona data rozprawy, dokładna godzina Twojego stawiennictwa w sądzie, dokładny adres sądu okręgowego, w którym masz się stawić oraz numer sali rozpraw, w której ma odbyć się rozprawa w Twojej sprawie o rozwód. Na takim wezwaniu jest również sygnatura akt sprawy rozwodowej. 

Przykładowe wezwanie z Sądu brzmi:

Sąd Okręgowy w Krakowie 

XI Wydział Cywilny – Rodzinny

31-547 Kraków, ul. Przy Rondzie 7  

Kraków, 1 października 2021 r.

Sygn. akt XI C 900/21                                                                                                          Pani Anna Paragraf

                                                                                                      Wezwanie

                                                                               Stawiennictwo osobiste obowiązkowe

„Sąd Okręgowy w Krakowie XI Wydział Cywilny-Rodzinny wzywa Pana/Panią aby w dniu 15 listopada 2021r. o godz. 09:00 stawił (a) się Pan/Pani w tutejszym Sądzie (ul. Przy Rondzie 7, Kraków) w sali A-21 gdzie będzie Pan/Pani przesłuchiwany(a) w charakterze strony w sprawie z powództwa Anny Paragraf przeciwko Janowi Paragraf o rozwód„.

Co zabrać ze sobą na rozprawę?

Klienci często pytają czy mają coś ze sobą zabrać na rozprawę o rozwód? Czy jakieś dokumenty? A jeśli tak, to jakie?

Dowód osobisty

Pamiętać należy, aby na rozprawę do Sądu mieć przy sobie dowód osobisty – Sąd poprosi Cię o jego okazanie na rozprawie. 

Dokumenty, do których przedłożenia na rozprawę zobowiązał Cię Sąd 

Jeżeli na wezwaniu Sąd zobowiązał Cię do przedłożenia na termin rozprawy rozwodowej dokumentów np. aktualnego zaświadczenia o dochodach pamiętaj aby wykonać to zobowiązanie Sądu i mieć taki oryginał zaświadczenia o dochodach ze sobą. Sąd poprosi o okazanie tego dokumentu. 

Akta sprawy 

Na rozprawę warto mieć również pisma, które były przedkładane w sprawie. Pamiętaj jednak, że podczas przeprowadzania przez Sąd dowodu z przesłuchania stron – małżonek zeznając nie może mieć ze sobą żadnych notatek, czy sprawdzać akt w czasie odpowiedzi. Akta mogą się przydać jeśli wygłasza swoje żądania, twierdzenia, wnioski na początku rozprawy. Jeśli w sprawie o rozwód stronę reprezentuje profesjonalny pełnomocnik np. adwokat to wówczas to on będzie miał przy sobie całość akt sprawy.

Do sądu warto też zabrać ze sobą wcześniej wspomniane wezwanie do stawiennictwa na rozprawę, w którym są wskazane wszelkie dane dotyczące dokładnej godziny i miejsca rozprawy, które może się przydać, gdy małżonek w emocjach przed rozprawa zapomni numer sali.  

Przygotuj się 

Najlepiej przeczytać w domu na spokojnie jeszcze raz pozew o rozwód albo odpowiedź na pozew – czyli Twoje stanowisko, twierdzenia, żądania i wniosku – w zależności czy jesteś stroną powodową, czyli stroną, która wniosła pozew do Sądu, czy stroną pozwaną, czyli stroną która została pozwana w sprawie o rozwód przez Powoda.

Pamiętać należy, że podczas przesłuchiwania w sprawie o rozwód małżonek nie będzie mógł mieć ze sobą żadnych notatek, pomocy, dlatego dobrze, jeśli przypomni sobie swoje stanowisko procesowe w sprawie, żądania, wnioski, twierdzenia, tak aby jego zeznania były spójne z twierdzeniami w dotychczasowych pismach. 

Reprezentując stronę w Sądzie w sprawie o rozwód na kilka dni przed rozprawą zawsze wyznaczam spotkanie w Kancelarii, na którym jako adwokat w sprawie przygotowuję swojego Mocodawcę do rozprawy rozwodowej. 

Pamiętaj o punktualnym stawiennictwie w sądzie

Pamiętaj o punktualnym stawiennictwie w sądzie. Sprawdź wcześniej dojazd do Sądu. Wyjdź albo wyjedź z domu odpowiednio wcześniej, uwzględniając czas dojazdu do Sądu, oraz ewentualną konieczność znalezienia miejsca parkingowego. 

Sprawdź wokandę

Wchodząc do Sądu będziesz musiał przejść przez tzw. „bramki” kontrolne. Mając ze sobą wezwanie na rozprawę, o którym była mowa na początku, można jeszcze raz sprawdzić numer sali rozpraw, który w emocjach zdarza się zapomnieć. 

Będąc pod salą rozpraw, zawsze jednak sprawdź wokandę. Czym jest wokanda?

Wokanda to lista spraw, które mają odbyć się w danym dniu w danej sali rozpraw rozpatrywane przez sąd. Wokanda może być w formie kartki papieru, która będzie przymocowana do drzwi sali rozpraw, bądź też wokanda może być elektroniczna i wyświetlana obok drzwi sali rozpraw. 

Dlaczego będąc pod salą rozpraw, należy dodatkowo zawsze sprawdzić na wokandzie czy zaplanowana rozprawa w Twojej sprawie faktycznie jest zaplanowana w danej sali rozpraw. Może się bowiem okazać, że rozprawa została przeniesiona do innej sali rozpraw. Wówczas stosowna informacja jest z reguły zamieszczona na takiej wokandzie, gdyby tak nie było można uzyskać informację w tzw. Biurze Obsługi Interesantów, które znajduje się w Sądzie – informację można uzyskać podając sygnaturę akt sprawy oraz strony sprawy.

Po upewnieniu się, że rozprawa odbywa się w danej sali rozpraw, można odejść trochę dalej i tam spokojnie czekać na wywołanie Twojej sprawy. 

Wycisz telefon przed wejściem na salę rozpraw 

W oczekiwaniu na wywołanie na rozprawę, to jest dobry moment aby wyciszyć albo wyłączyć telefon przed wejściem na salę rozpraw. 

W oczekiwaniu na wywołanie rozprawy zachowaj spokój 

Pod salą rozpraw możesz już spotkać, czekającego też na rozprawę, Twojego małżonka. Czasami może być to Wasze pierwsze spotkanie po bardzo długim czasie. Emocje jakie towarzyszą sprawach rodzinnych, w tym w sprawach o rozwód są bardzo duże. Można przywitać się i odejść trochę dalej od sali tak aby niepotrzebnie nie denerwować się. Jeśli strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika np. adwokata wówczas w takiej sytuacji pełnomocnik jest już ze stroną przed salą rozpraw. 

A jak przebiega rozprawa rozwodowa już po wejściu na salę rozpraw przeczytasz w kolejnych artykułach. 

 

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji, 

Adwokat Paulina Chebel

adwokat zajmująca się sprawami rodzinnymi