Wniosek o zabezpieczenie – czyli jak zabezpieczyć interesy małżonka i dzieci na czas trwania postępowania o rozwód?

 Postępowanie zabezpieczające w sprawach o rozwód 

Czas trwania postępowania o rozwód, zależy od wielu czynników. Jednym z nich niewątpliwie jest istniejący spór między stronami postępowania w zakresie uregulowania kwestii, o których orzeka sąd w wyroku rozwodowym. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Niemniej jeżeli jest co do tego spór, sąd orzeka w tej kwestii po przeprowadzeniu całego postępowania dowodowego, przeprowadzeniu dowodów powołanych przez strony. Zatem w braku porozumienia co tych kwestii i istniejącego sporu miedzy małżonkami w procesie o rozwód, strony muszą czekać na wydanie wyroku rozwodowego czasami nawet kilka lat. 

Pojawia się zatem pytanie jak zabezpieczyć interes małżonka na czas trwania procesu o rozwód, tak aby miał środki na zaspokojenie potrzeb rodziny, jak zobowiązać np. męża do łożenia alimentów na dzieci już w trakcie trwania postępowania o rozwód, jak uregulować kwestie związane z pieczą nad małoletnim dzieckiem oraz kontaktami z dziećmi na czas toczącego się postępowania rozwodowego?

Rozwiązaniem jest postępowanie zabezpieczające, o którym przeczytasz w tym artykule. Ja nazywam się Paulina Chebel, jestem adwokatem i zapraszam do lektury. 

Postępowanie zabezpieczające – na czym polega i co ma na celu?

Postępowanie zabezpieczające ma na celu tymczasowe uregulowanie kwestii prawnych, które ostatecznie bez zabezpieczenia zostałyby uregulowane dopiero w orzeczeniu kończącym postępowanie. Zabezpieczenie służy ukształtowaniu sytuacji prawnej i faktycznej na czas trwania postępowania np. właśnie postępowania o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, w zakresie kwestii o których orzekał będzie sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie, a które już w trakcie jego trwania są istotne z punktu widzenia interesów stron. Tym samym postępowanie zabezpieczające jest formą prawną udzielenia stronie postępowania ochrony przysługującego jej roszczenia i uregulowania sytuacji prawnej tymczasowo, tj. na czas trwania postępowania. Celem postępowania zabezpieczającego jest tymczasowa ochrona roszczenia tej strony sporu, która oczekuje na potwierdzenie przysługujących jej praw prawomocnym orzeczeniem sądu, już w trakcie trwania postępowania, tj. jeszcze przed wydaniem wyroku rozwodowego. 

W postępowaniu zabezpieczającym dochodzi właśnie do zabezpieczenia roszczeń, których strona dochodzi lub będzie dochodzić w sprawie, na czas jej trwania w sądzie. Tym samym dzięki postępowaniu zabezpieczającemu można zobowiązać stronę przeciwną np. do płacenia alimentów już w trakcie trwania postępowania, a nie dopiero na skutek końcowego rozstrzygnięcia w sprawie, można uregulować kontakty z dzieckiem, które nabiorą wymiar harmonogramu już w trakcie trwania postępowania w sądzie, czy też można ustalić kwestie sprawowania pieczy nad małoletnim dzieckiem na czas trwania postępowania sądowego. 

I. ZABEZPIECZENIE ROSZCZEŃ ALIMENTACYJNYCH II. ZABEZPIECZENIE ROSZCZEŃ ZWIĄZANYCH Z PIECZĄ NAD MAŁOLETNIM DZIECKIEM  I KONTAKTÓW Z DZIECKIEM

Kto może żądać udzielenia zabezpieczenia?

Każda ze stron może w sprawie o rozwód złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczeń na czas trwania postępowania rozwodowego. Czyli oznacza to, że wniosek o udzielenie zabezpieczenia może złożyć powód np. w pozwie o rozwód, jak również pozwany np. w odpowiedzi na pozew o rozwód. 

Strony postępowania zabezpieczającego nazywane są zobowiązanym i uprawnionym. 

Jak wszcząć postępowanie zabezpieczające?

Postępowanie zabezpieczające może zostać wszczęte na skutek złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczeń dochodzonych przez stronę w każdym procesie, w tym procesie o rozwód. Zgodnie bowiem z prawem w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.

Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Czyli wniosek o udzielenie zabezpieczenia można złożyć przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania o rozwód. 

W sprawach rodzinnych w tym w sprawie o rozwód najczęściej dochodzi do udzielenia zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych w tym związanych z roszczeniem o zaspokajanie potrzeb rodziny, roszczeń związanych z pieczą nad małoletnimi dziećmi stron czy tez kwestią uregulowania kontaktów z dziećmi na czas trwania postępowania.

WNIOSEK O UDZIELENIE ZABEZPIECZENIA 

KWESTIE FORMALNE – CO MUSI ZAWIERAĆ?

Zabezpieczenie roszczeń może być udzielone na wniosek strony postępowania np. zawarty już w pozwie o rozwód.
Ponieważ w sprawach o alimenty nie istnieje możliwość udzielenia zabezpieczenia z urzędu, sąd jest związany wnioskiem uprawnionego co do sposobu zabezpieczenia i zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych może być dokonane tylko na wniosek strony.

W art. 736 § 1 k.p.c. określone zostały wymagane formalne wniosku o zabezpieczenie roszczenia. Otóż wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, czyli:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
3) oznaczenie rodzaju pisma – pismo wszczynające postępowanie zabezpieczające powinno być oznaczone jako „Wniosek o udzielenie zabezpieczenia„, czy „Wniosek o wydanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

4) sygnaturę akt sprawy, jeżeli sprawa o rozwód jest już w toku;

5) wyliczoną wartość przedmiotu sporu (koniecznie gdy zabezpieczenie dotyczy alimentów).

6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

7) wymienienie załączników;

a nadto zawierać wniosek o udzielenie zabezpieczenia musi zawierać:

8) wskazanie roszczenia oraz wskazanie sposobu zabezpieczenia;

9) uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek;

Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania, należy nadto zwięźle przedstawić przedmiot sprawy.

Do wniosku należy dołączyć w odpis wniosku dla strony przeciwnej. 

Przykładowe treści wniosku o udzielenie zabezpieczenia:

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych może brzmieć:

wnoszę o udzielenie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, w ten sposób, że na czas trwania postępowania zobowiązać pozwanego Jana Kowalskiego do łożenia tytułem alimentów na rzecz małoletniego syna Tomasza Kowalskiego, ur 9 marca 2014 r.  w Krakowie kwoty po 700 zł miesięcznie, począwszy od dnia …-, płatnej z góry do 10 dnia każdego miesiąca do rąk przedstawicielki ustawowej małoletniego – matki Zofii Nowak wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat w terminie„.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia związanego z miejscem zamieszkania dziecka stron może brzmieć:

wnoszę o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu na czas trwania postępowania o rozwód przez ustalenie miejsca zamieszkania małoletniego syna stron – Jana Kowalskiego, ur. 9 marca 2014 r. r. w Krakowie jako każdorazowe miejsce zamieszkania matki dziecka”.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia związanego z ustaleniem kontaktów nad małoletnim dzieckiem stron może brzmieć:

wnoszę o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu przez uregulowanie kontaktów pozwanego z małoletnim synem stron Janem Kowalskim ur. 9 marca 2014 r. w Krakowie, na czas trwania procesu o rozwód w ten sposób, że pozwany będzie miał prawo do widywania się z dzieckiem poza miejscem zamieszkania dziecka w każdy wtorek miesiąca od godz. 17:00 do godz. 21:00 i czwartek od godz. 16:00 do 20:00; w I i III weekend miesiąca od piątku od godziny 16:00 do niedzieli do godziny 18:00″.

OPŁATA SĄDOWA OD WNIOSKU O UDZIELENIE ZABEZPIECZENIA 

W każdej sprawie warto rozważyć złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia już na etapie składania pozwu np. właśnie pozwu o rozwód. Przyczyną jest bowiem zarówno ochrona interesu strony, jak i kwestia związana z brakiem obowiązku uiszczenia dodatkowej opłaty, gdyż jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia będzie zgłoszony w piśmie rozpoczynającym postępowanie, a jakim jest właśnie pozew o rozwód pozwie o rozwód to wówczas nie pobiera się od niego dodatkowej opłaty sądowej.

Zatem strona powodowa składająca pozew o rozwód, który zawiera wniosek o udzielenie zabezpieczenie alimentów, zaspokojenia potrzeb rodziny, pieczy na dzieckiem, uregulowania kontaktów nie wnosi dodatkowej opłaty sądowej od tego wniosku. Pamiętać również należy, że opłaty sądowej od wniosku nie ma obowiązku uiszczać strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych.

Natomiast gdy wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa strona już w toku postępowania o rozwód, to wówczas od wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia należy co do zasady uiścić opłatę sądową, która aktualnie zgodnie z art. 68 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wynosi 100 zł, chyba, że strona np.  jest zwolniona przez sąd od ponoszenia kosztów sądowych.

Nadto zgodnie z art. 69 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego złożonego przed wniesieniem pisma wszczynającego postępowanie pobiera się czwartą część opłaty należnej od pozwu o to roszczenie. Uiszczoną opłatę zalicza się na poczet opłaty od pisma wszczynającego postępowanie, jeżeli zostało wniesione w terminie przewidzianym do tego w przepisach o zabezpieczeniu. W przypadku oddalenia wniosku termin ten wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia postanowienia, a jeżeli postanowienie zostało wydane na posiedzeniu jawnym – od dnia jego ogłoszenia.

WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU 

Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.

Jeżeli nie można ustalić takiego sądu, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma być wykonane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, a z braku tej podstawy lub w przypadku, w którym postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia miałoby być wykonane w okręgach różnych sądów – sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia zgłoszony w toku postępowania rozpoznaje sąd tej instancji, w której toczy się postępowanie, z wyjątkiem przypadku, gdy sądem tym jest Sąd Najwyższy. Wtedy o zabezpieczeniu orzeka sąd pierwszej instancji.

CO JEST PODSTAWĄ ZABEZPIECZENIA? CO NALEŻY WSKAZAĆ WE WNIOSKU O UDZIELENIE ZABEZPIECZENIA?

Oprócz elementów formalnych pisma procesowego, jakim jest wniosek o udzielenie zabezpieczenia, wskazanych powyżej, zasadą jest, że w sprawach cywilnych przesłanki udzielenia zabezpieczenia, które muszą być spełnione łącznie, to

  • uprawdopodobnienie roszczenia oraz
  • uprawdopodobnienie istnienia interesu prawnego w jego udzieleniu.

Niemniej w sprawach o alimenty podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia (art. 753 § 1 k.p.c.). Oznacza to, że uprawniony nie ma obowiązku uprawdopodobnienia istnienia interesu prawnego w żądaniu zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego.

CO OZNACZA UPRAWDOPODOBNIENIE ISTNIENIA ROSZCZENIA?

Wymóg uprawdopodobnienia istnienia roszczenia nakłada na strony dużo mniej rygorystyczne, mniej formalne obowiązki niż powinność udowodnienia danego faktu, okoliczności, przesłanki będącej podstawą roszczenia, w zakresie zgłaszanych środków dowodowych. Niemniej jednak nawet i samo uprawdopodobnienie nie może opierać się na samych jedynie twierdzeniach uprawnionego. Przy uprawdopodobnieniu nie jest jednak konieczne zachowanie szczególnych przepisów o postępowaniu dowodowym. Uprawdopodobnienie, w odróżnieniu od dowodu, nie daje zatem pewności co do prawdziwości twierdzenia o istnieniu konkretnego roszczenia, lecz sprawia, że twierdzenie to staje się prawdopodobne. Wykazanie prawdopodobieństwa roszczenia może być przeprowadzone za pomocą takich niesformalizowanych środków, jak pisemne oświadczenia osób trzecich, dokumenty. 

Rezygnacja z przeprowadzenia dowodu co do istnienia roszczenia wynika z faktu, że postępowanie zabezpieczające jest postępowaniem uproszczonym, w którym nie rozstrzyga się sprawy merytorycznie, bowiem co do roszczeń będących przedmiotem zabezpieczenia w ostatecznym kształcie będzie rozstrzygał sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie. Jak wskazuje się w orzecznictwie „ze względu na specyfikę postępowania zabezpieczającego jako przyspieszonego odformalizowanego postępowania, przyjmuje się, że uprawdopodobnienie nie wymaga niepodważalnych dowodów istnienia roszczenia, jednak nie oznacza to, że każde twierdzenie uprawnionego o istnieniu roszczenia stanowi jego uprawdopodobnienie. Twierdzenie o istnieniu roszczenia, mającego podlegać zabezpieczeniu musi być poparte źródłami” (tak postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 24 lutego 2014 r., sygn. akt I ACz 283/14).

Wnioskodawca zatem musi przytoczyć takie okoliczności, z których będzie wynikać, że roszczenie mu przysługuje, a okoliczności te będą przez niego uprawdopodobnione. Przy rozważaniu prawdopodobieństwa roszczenia należy ocenić czy fakty przytoczone przez uprawnionego tworzą to roszczenie w świetle przepisów prawa. Wiarygodność dotyczy więc nie tylko podstawy faktycznej, lecz również prawnej roszczenia.

Tym samym uprawdopodobnić należy wszystkie przesłanki prowadzące do powstania roszczenia, którego ochrony domaga się uprawniony. Czyli na przykładzie roszczenia alimentacyjnego, w oparciu o treść przepisów art. 133 § 1 k.r.o. i art. 135 § 1 k.r.o. na etapie postępowania zabezpieczającego uprawniony będzie zobligowany do uprawdopodobnienia istnienia swoich usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych po stronie obowiązanego rodzica.

Tak jak zostało wskazane sprawy o alimenty są wyjątkiem w zakresie podstawy udzielenia zabezpieczenia. Zatem w sprawach zabezpieczenia roszczeń związanych z ustaleniem tymczasowych, na czas trwania postępowania sądowego kontaktami z dzieckiem czy też sprawowania pieczy nad małoletnim dzieckiem konieczne jest oprócz uprawdopodobnienia istnienia roszczenia, uprawdopodobnienie istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.

CO OZNACZA UPRAWDOPODOBNIENIE ISTNIENIA INTERESU PRAWNEGO W UDZIELENIU ZABEZPIECZENIA?

Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celów postępowania w sprawie.

Pamiętaj, że w każdym przypadku wniosek o udzielenie zabezpieczenia należy uzasadnić.

Czyli np. należy uprawdopodobnić istnienie roszczenia i istnienie interesu prawnego, wskazując dlaczego uważamy, że sąd powinien udzielić zabezpieczenia w ten sposób, aby na czas trwania postępowania powierzyć nam piecze nad małoletnim dzieckiem, uzasadniając, to m.in. tym, że do tej pory ta codzienna opieka nad dzieckiem sprawowana była tylko przez jednego rodzica, który zajmował się dzieckiem.

W sprawie o alimenty w uzasadnieniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia podobnie należy uprawdopodobnić dlaczego uprawniony domaga się zabezpieczenia, wskazując np. że drugi małżonek zabrania, czy utrudnia kontakty z dzieckiem i nie możesz dojść z nim do porozumienia przez spór między nimi panujący itd.

W uzasadnieniu żądaniu udzielenia zabezpieczenia alimentów powinno się wskazać sytuację faktyczną i uprawdopodobnić te twierdzenia, wskazujące na koszty utrzymania dziecka, potrzeby ma małoletnie dziecko oraz dochody uzyskiwane przez obowiązanego oraz przedstawiciela ustawowego dziecka.

To są jedynie przykładowe uzasadnienia bardzo ogólne, które w każdej sprawie muszą być skonkretyzowane w zależności od stanu faktycznego sprawy. W tym miejscu podkreślę, że każda sprawa rodzinna wymaga indywidualnego uzasadnienia wniosku o udzielenie zabezpieczenia, podania konkretnych okoliczności faktycznych występujących w danej sprawie tak aby sąd udzielił zabezpieczenia w sprawie zgodnie z naszym wnioskiem.

POSTANOWIENIE O UDZIELENIU ZABEZPIECZENIA NA CZAS TRWANIA POSTĘPOWANIA ROZWODOWEGO

Sąd rozpoznając wniosek o udzielenie zabezpieczenia wydaje postanowienie.

W jaki sposób sąd udziela zabezpieczenia?

We wniosku o udzielenie zabezpieczenia należy wskazać sposób zabezpieczenia roszczeń o jaki wnosimy.

Pamiętać należy, że przy wyborze sposobu zabezpieczenia sąd uwzględni interesy stron lub uczestników postępowania w takiej mierze, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę.

I. NA CZYM MOŻE POLEGAĆ UDZIELENIE ZABEZPIECZENIA W SPRAWACH ALIMENTACYJNYCH?

W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej.

W art. 753 § 1 k.p.c. ustawodawca wskazał, że w sprawie o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej, tzw. zabezpieczenie nowacyjne. Zabezpieczenie nowacyjne polega właśnie na tymczasowym zaspokojeniu roszczeń uprawnionego. Ponadto istnieje możliwości wskazywania we wniosku o udzielenie zabezpieczenia przez uprawnionego sposobów zabezpieczenia roszczeń pieniężnych określonych w art. 747 k.p.c. tzw. zabezpieczenia konserwacyjnego, które polega na zabezpieczeniu wykonania orzeczenia poprzez utrzymanie istniejącego stanu prawnego lub faktycznego do czasu zakończenia postępowania w sprawie poprzez np. ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu.

Przykładowa sentencja postanowienia sądu, w którym sąd udziela zabezpieczenia alimentów w całości może brzmieć:

Sąd Okręgowy w Krakowie XI Wydział Cywilny Rodzinny po rozpoznaniu w dniu 3 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa małoletniego Tomasza Kowalskiego reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego – matkę Zofię Nowak przeciwko Janowi Kowalskiemu o rozwód postanawia:
udzielić zabezpieczenia w ten sposób, że na czas trwania postępowania zobowiązać pozwanego Jana Kowalskiego do łożenia tytułem alimentów na rzecz małoletniego syna Tomasza Kowalskiego, ur 9 marca 2014 r.  kwoty po 700 zł miesięcznie, począwszy od dnia …-, płatnej z góry do 10 dnia każdego miesiąca do rąk przedstawicielki ustawowej małoletniego – matki Zofii Nowak wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat w terminie„.

II. NA CZYM MOŻE POLEGAĆ UDZIELENIE ZABEZPIECZENIA ROSZCZEŃ ZWIĄZANYCH Z KONTAKTAMI Z DZIECKIEM CZY POWIERZENIEM PIECZY NA MAŁOLETNIM?

Zgodnie z prawem jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może:
1) unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;
4) uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem.

Przykładowa sentencja postanowienia sądu udzielającego zabezpieczenia roszczenia może brzmieć:

Sąd postanawia ustalić, że na czas trwania niniejszego postępowania miejscem zamieszkania małoletnim Tomaszem Kowalskim ur. 9 marca 2014 r. będzie każdoczesne miejsce zamieszkania matki”. 

Nadto w prawie przewidziany jest specjalny mechanizm, mający na celu przeciwdziałanie naruszeniom obowiązków określonych w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia. Sąd bowiem, uwzględniając wniosek o zabezpieczenie przez uregulowanie:
1) stosunków na czas trwania postępowania,
2) sposobów kontaktów z dzieckiem,
3) sposobu roztoczenia pieczy nad małoletnim dzieckiem w ten sposób, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach
– na wniosek uprawnionego, może w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia zagrozić obowiązanemu nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego na wypadek naruszenia obowiązków określonych w tym postanowieniu.

Rozpoznanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia przez sąd 

Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia sąd wydaje albo na posiedzeniu niejawnym albo na rozprawie. Przy czym w sprawach dotyczących pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem sąd orzeka w przedmiocie zabezpieczenia po przeprowadzeniu rozprawy, chyba że chodzi o wypadek niecierpiący zwłoki, gdy np. zagrożone jest dobro małoletniego dziecka. Tak, więc w sprawach dotyczących pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem sąd, wydając orzeczenie o zabezpieczeniu roszczenia, kieruje się nie tylko twierdzeniami wniosku, ale także materiałem dowodowym zgromadzonym w toku przewodu sądowego.

Sąd rozpoznaje wniosek o udzielenie zabezpieczenia w jego granicach, biorąc za podstawę orzeczenia materiał zebrany w sprawie. Dlatego ważne jest aby dobrze przygotować uzasadnienia wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, tak aby sąd w całości udzielił zabezpieczenia w zakresie naszych roszczeń na czas trwania postępowania.

Termin na rozpoznanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia przez sąd

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu przez sąd bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku.

Tytuł wykonawczy – możliwość wszczęcia egzekucji 

Postanowieniu o zabezpieczeniu roszczenia, które podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.
Postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia, które nie podlega wykonaniu w drodze egzekucji, nie nadaje się klauzuli wykonalności, lecz z urzędu zaopatruje się we wzmiankę przewodniczącego o wykonalności.

Tym samym postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia zaopatrzone w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym w oparciu, o który może być prowadzona egzekucja komornicza np. w razie braku dobrowolnego spełnienia świadczeń alimentacyjnych przez zobowiązanego wskazanych w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia, a to oznacza, że jeszcze nie czekając do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy możesz uzyskać uregulowanie kontaktów z dzieckiem, czy alimenty.

 

Adwokat Paulina Chebel