Kiedy sąd nie da Wam rozwodu? Czyli jakie są podstawy oddalenia powództwa o rozwód

Negatywne przesłanki rozwodu

Kiedy sąd nie da Wam rozwodu? Czyli jakie są podstawy oddalenia powództwa o rozwód  

 

Mimo ziszczenia się tzw. przesłanek pozytywnych rozwodowych z art. 56 § 1 k.r.o., które opisane zostały w poprzednim artykule na blogu, sąd nie orzeknie rozwodu, wówczas kiedy w konkretnej sprawie rozwodowej wystąpi chociaż jedna tzw. negatywna przesłanka rozwodowa. Wystąpienie bowiem zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego nie oznacza automatycznie możliwości orzeczenia rozwodu przez sąd. Czyli nawet, jeżeli sąd stwierdzi, że trwale pomiędzy małżonkami ustała więź duchowa, fizyczna i gospodarcza, to rozwodu może nie orzec w konkretnych sytuacjach. Dlaczego?
W art. 18 Konstytucji RP małżeństwo jak i dobro dziecka jest bowiem chronione. Konsekwencją powyższego jest regulacja art. 56 § 2 i 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jako wyraz podstawowej zasady polskiego prawa rodzinnego, jaką jest zasada trwałości małżeństwa. W art. 56 § 2 i 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidziano bowiem trzy przesłanki, których istnienie uzasadnia odmowę orzeczenia rozwodu przez sąd, tj. podstawy oddalenia powództwa o rozwód. Są to tzw. negatywne przesłanki rozwodu. Zgodnie z art. 56 § 2 i 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.

Zatem sąd oddali powództwo o rozwód, w sytuacji gdy: 

  • wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, 
  • rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego

 

 

W kolejnych wpisach na blogu, opiszę po kolei tzw. negatywne przesłanki rozwodu, rozpoczynając od pierwszej jaką jest ucierpienie dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków wskutek orzeczenia rozwodu. 

Adwokat Paulina Chebel