Wyrok zaoczny w sprawie o alimenty

Wyrok zaoczy w sprawie o alimenty

Wytoczenie powództwa o alimenty uruchamia kolejne etapy postępowania w sądzie. Po weryfikacji poprawności pozwu o alimenty, tj. badaniu spełnienia wymogów formalnych pozwu, następnym etapem postępowania w sądzie jest doręczenie odpisu pozwu o alimenty wraz z załącznikami dla strony pozwanej. 

page1image55521888

Zarządzenie o doręczeniu odpisu pozwu o alimenty z załącznikami stronie pozwanej 

Przewodniczący zarządza doręczenie pozwanemu odpis takiego pozwu o alimenty wraz załącznikami i wzywa Pozwanego do złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie nie krótszym niż dwa tygodnie. 

Zawiadomienie o zarządzeniu doręczenia pozwu strony powodowej 

O zarządzeniu doręczenia pozwu zawiadamia się stronę powodową. 

I co dalej? Dalej strona pozwana ma czas na złożenie właśnie odpowiedzi na pozew o alimenty, w którym to piśmie ustosunkuje się do twierdzeń pozwu. 

Co jednak, gdy Pozwany rodzic nie złoży odpowiedzi na pozew o alimenty?

Możlwość wydania wyroku zaoczonego przez Sąd w sprawie o alimenty, czyli jakie są przesłanki pozytywne wydania wyroku zaocznego przez sąd w sprawie o alimenty

Taka sytaucja procesowa jest podstawą do wydania tzw. wyroku zaocznego przez sąd. Zgodnie bowiem z art. 339 § 1 kodeksu postępowania cywilnego gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew, Sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym. 

Czyli Sąd orzeknie o żądaniu pozwu o alimenty bez udziału stron na posiedzeniu niejawnym. W takim przypadku Sąd przyjmuje za prawdziwe twierdzenia powoda o faktach zawarte w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed posiedzeniem, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Możliwość wydania wyroku zaocznego w następstwie niestawienia się pozwanego na rozprawę

Zgodnie z prawem Sąd wyda wyrok zaoczny, również jeżeli mimo niezłożenia odpowiedzi na pozew skierowano sprawę do rozpoznania na rozprawie, ale pozwany nie stawił się na tę rozprawę, albo mimo stawienia się nie bierze w niej udziału.

W takim przypadku również przyjmuje się za prawdziwe twierdzenia powoda o faktach zawarte w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed posiedzeniem, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Zastrzeżony wyrok zaoczny

Tak jak zostało to wskazane powyżej zgodnie z prawem Sąd wyda wyrok zaoczny, również jeżeli mimo niezłożenia odpowiedzi na pozew skierowano sprawę do rozpoznania na rozprawie, ale pozwany nie stawił się na tę rozprawę. Oczywiście Sąd na początku rozprawy sprawdza czy Pozwany został zawiadomiony o terminie rozprawy oraz czy w aktach jest dowód doręczenia pozwanemu zawiadomienia o terminie rozprawy. Kodeks postępowania cywilnego uprawnia jednak sąd, do tego, że w razie nienadejścia dowodu doręczenia na dzień rozprawy sąd może w ciągu następnych dwóch tygodni wydać na posiedzeniu niejawnym wyrok zaoczny, jeżeli w tym czasie otrzyma dowód doręczenia. Wyrok taki wiąże sąd od chwili podpisania sentencji.

Jednocześnie zastrzeżenia wymaga, że wyrok wydany w nieobecności pozwanego nie będzie zaoczny, jeżeli pozwany żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności lub składał już w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.

Rygor natychmiastowej wykonalności

Zgodnie z prawem sąd z urzędu nadaje takiemu wyrokowi zaocznemu, uwzględniającemu powództwo o alimenty, przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności. Co to oznacza?

Nadanie wyrokowi zaocznemu w sprawie o alimenty rygoru natychmiastowej wykonalności umożliwia stronie powodowej zaspokojenia dochodzonego roszczenia jeszcze przed uprawomocnieniem się takiego wyroku. Wyrok nieprawomocny, ale któremu został nadany przez sąd rygor natychmiastowej wykonalności, stanwowi tytuł egzekucyjny, który po nadaniu mu klauzuli wykonalności stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji przeciwko pozwanemu. To oznacza zatem, że strona powodowa, dysponując takim wyrokiem zaocznym w sprawie o alimenty zaopatrzonym w klauzulę wykonalności może złożyć u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów już na tym etapie postępowania. 

Doręczenie wyroku zaocznego przez sąd z urzędu stronom 

Taki wyrok zaoczny sąd doręcza stronom z urzędu. Stronie niezastępowanej przez adwokata, radcę prawnego sąd doręcza taki wyrok zaoczny z pouczeniem o przysługujących jej środkach zaskarżenia, a pozwanemu – także z pouczeniem o obowiązku przedstawienia w sprzeciwie wszystkich twierdzeń i dowodów oraz skutku niedopełnienia tego obowiązku w postaci możliwości pominięcia spóźnionych twierdzeń i dowodów.

Sprzeciw od wyroku zaocznego

O jakich środkach zaskarżenia mowa powyżej? 

Pozwany rodzic, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw od takiego wyroku zaocznego w ciągu dwóch tygodni od doręczenia mu wyroku przez sąd. 
W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz twierdzenia i dowody. 
Sąd odrzuci sprzeciw niedopuszczalny, spóźniony, nieopłacony lub dotknięty brakami, których nie usunięto pomimo wezwania.

Jaki wpływ ma wniesienie sprzeciwu na wydany już w sprawie wyrok zaoczny?

Pamiętać należy, że samo wniesienie sprzeciwu przez Pozwanego od wyroku zaocznego nie zawiesza czy też nie uchyla automatycznie jego rygoru natychmiastowej wykonalności, jaki został mu nadany przez Sąd. 

Możliwość zawieszenia przez Sąd rygoru natychmiastowej wykonalności nadanego wyrokowi zaocznemu 

Sąd jedynie na wniosek pozwanego może zawiesić rygor natychmiastowej wykonalności nadany wyrokowi zaocznemu, jeżeli wyrok ten został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania albo jeżeli pozwany uprawdopodobni, że jego niestawiennictwo było niezawinione, a przedstawione w sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego. Zawieszając wykonalność wyroku, sąd może zarządzić środki zabezpieczenia co do dalszego postępowania.

Możliwość uchylenia przez Sąd rygoru natychmiastowej wykonalności nadanego wyrokowi zaocznemu

Uchylenie przez Sąd rygoru natychmiastowej wykonalności nadanego wyrokowi zaocznemu, jest natomiast możliwie jeżeli pozwany wykaże, że odpis pozwu doręczono w trybie przewidzianym w art. 139 § 1 k.p.c., czyli w trybie przyjęcia doręczenia przez awizowanie przesyłki z sądu na inny adres aniżeli aktualne w dacie doręczenia miejsce zamieszkania pozwanego. 

Jakie są następstwa skutecznego wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego?

W przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego przez Pozwanego przewodniczący zarządza doręczenie takiego odpisu sprzeciwu powodowi i nadaje sprawie bieg, w razie potrzeby podejmując czynności przewidziane w przepisach o organizacji postępowania.

Zatem Sąd wyznaczy rozprawę, na której będzie przeprowadzane postępowanie dowodowe, mające na celu ponowne rozpoznanie sprawy o alimenty. 

Po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok, którym wyrok zaoczny w całości lub części utrzymuje w mocy albo wydaje wyrok, w którym uchyli wyrok zaoczny i orzeknie o żądaniu pozwu, bądź też pozew odrzuci lub postępowanie umarzy. 

 

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji, 

Adwokat Paulina Chebel