Rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy małżonka

Rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy małżonka

W poprzednich artykułach na blogu został omówiony rozwód bez orzekania o winie, oraz rozwód z orzekaniem o winie obu stron. W tym artykule dowiedz się kiedy warto żądać rozwodu z wyłącznej winy małżonka i jakie są skutki orzeczenia takiego rozwodu. Ja nazywam się Paulina Chebel, jestem adwokatem i zapraszam do lektury artykułu. 

KIEDY WARTO ŻĄDAĆ ROZWODU Z WYŁĄCZNEJ WINY MAŁŻONKA I NA CO NALEŻY SIĘ PRZYGOTOWAĆ WNOSZĄC O ROZWÓD Z WYŁĄCZNEJ DRUGIEGO WINY MAŁŻONKA?

SPRAWA HONOROWA 

Można sobie wyobrazić taką sytuację rodzinną, w której jeden małżonek, np. żona praktycznie od początku trwania małżeństwa jest szykanowana, poddawana przemocy psychicznej i fizycznej, a jej samej nie można przypisać najmniejszej winy za rozpad małżeństwa, pojawia się wówczas pytanie czy uzyskanie rozwodu małżeństwa trwającego przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat z orzeczeniem po jednej rozprawie w sądzie bez orzekania o winie będzie dla takiej żony satysfakcjonujące z punktu widzenia honorowego, moralnego? Z drugiej zaś strony czy mąż, który jest zdradzany przez małżonkę, która nie interesuje się nim i dziećmi będzie usatysfakcjonowany jeśli uzyska rozwód bez orzekania o winie?

Wszystko zależy oczywiście od człowieka, od jego wyboru. Niektórzy chcą się po prostu rozwieść szybko, by zacząć nowe życie i zapomnieć o nieudanym małżeństwie i wnoszą o rozwód bez orzekania o winie. Niektórzy natomiast, co jest w pełni zrozumiałe chcą, nie tylko zakończenia związku małżeńskiego przez rozwód, ale czując się skrzywdzeni, upokorzeni chcą również uzyskać wyrażenie, potwierdzenie tego w sentencji wyroku rozwodowego, że to nie oni zawinili, a odpowiedzialność za rozpad małżeństwa spoczywa jedynie na drugim małżonku, traktując taki wyrok sądu jako swoisty rewanż, rekompensatę.

Przykładowa sentencja wyroku rozwodowego wówczas brzmi:

Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział I Cywilny po rozpoznaniu w dniu …. na rozprawie sprawy z powództwa Jana Nowaka przeciwko Annie Nowak o rozwód 1. rozwiązuje przez rozwód związek małżeński zawarty dnia …z wyłącznej winy męża„.

Ostateczny wybór należy oczywiście od małżonka, niemniej właśnie w takich sytuacjach faktycznych warto powalczyć o uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o wyłącznej winie za rozkład pożycia małżeńskiego drugiego małżonka. Dlaczego ponadto małżonkowie decydują się walczyć o rozwód z wyłącznej winy drugiego małżonka i z czym muszą się liczyć, wnosząc o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód z wyłącznej winy męża czy żony?

MATERIAŁ DOWODOWY – KONIECZNOŚĆ UDOWODNIENIA WYŁĄCZNEJ WINY DRUGIEGO MAŁŻONKA 

Pamiętaj, że wnosząc o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie małżonka musisz dysponować mocnymi dowodami w sądzie na wykazanie wyłącznej winy drugiego małżonka, a w konsekwencji czego musisz przygotować się na walkę w sądzie, która może trwać nawet kilka lat w zależności od materiału dowodowego jaki zostanie przedstawiony np. w postaci dowodu z zeznań świadków. Należy mieć świadomość tego z jakimi emocjami będą łączyły się rozprawy rozwodowe, mające na celu wykazanie wyłącznej winy drugiego małżonka. Konieczne bowiem będzie upublicznienie przed sądem wszelkich krzywd, upokorzeń doznanych przez małżonka, któremu zarzuca się wyłączną winę za rozpad małżeństwa.

Jednocześnie należy przeanalizować swoją sytuację, odtworzyć swoją historię małżeńską celem odpowiedzi na pytanie czy w postępowaniu małżonka, np. żony, która wnosi o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie np. męża sąd może dopatrzyć się winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego w jakimkolwiek stopniu. Bowiem trzeba być świadomym tego, że druga strona może również podjąć walkę w sądzie i wówczas musisz być przygotowany na odparcie jej zarzutów, mających na celu wykazanie Twojej winy w rozpadzie małżeństwa. 

Przypomnieć bowiem należy, co zostało wskazane w artykule na blogu pt. „Rozwód z winy obu stron”, o którym przeczytasz tu ROZWÓD Z WINY OBU STRON że wina w prawie rodzinnym przy rozwodzie nie jest stopniowalna, czyli oznacza to, za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego uznaje się tego małżonka, którego zachowanie – działanie lub zaniechanie stanowiło naruszenie obowiązków małżeńskich i doprowadziło do zupełnego i trwałego rozpadu małżeństwa, w jakimkolwiek stopniu. Jednocześnie wskazać należy, że w kodeksie rodzinnym nie ma wskazanych zachowań, które przesądzą o wyłącznej winie jednego z małżonków. W orzecznictwie i doktrynie wskazuje się, że do rozkładu pożycia małżeńskiego z wyłącznej winy przyczyniają się takie zachowania małżonka jak np. zdrada, przemoc fizyczna, psychiczna, nielojalność, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny, nałogi – alkoholizm). 

Zatem, musisz pamiętać o tym, że jeżeli wnosisz o rozwód z orzekaniem o winie, tj. z wyłącznej winy małżonka, to sąd będzie  zobowiązany ustalić czy i kto tą winę za rozkład pożycia małżeńskiego faktycznie ponosi. Wówczas może się zdarzyć tak, że sąd przypiszę winę za rozkład pożycia małżeńskiego zarówno żonie, jak i mężowi, wydając orzekając rozwód z winy obu stron. 

KWESTIA WŁADZY RODZICIELSKIEJ ORAZ ALIMENTÓW NA DZIECI PRZY ROZWODZIE Z ORZEKANIEM O WYŁĄCZNEJ WINIE JEDNEGO Z MAŁŻONKÓW

Czasami można spotkać się z błędnym przekonaniem, że kwestia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego ma wpływ na kwestie rozstrzygnięcia przez sąd w zakresie władzy rodzicielskiej nad dziećmi, alimentami na dzieci. Pamiętaj, że jedno na drugie nie ma żadnego wypływu. To, że małżonek zostanie wskazany w sentencji wyroku rozwodowego jako wyłącznie winien rozkładu pożycia małżeńskiego nie oznacza jeszcze, że jest złym rodzicem, któremu należałoby np. automatycznie ograniczyć władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi małżonków. 

OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY PRZY ROZWODZIE Z ORZEKANIEM O WYŁĄCZNEJ WINIE JEDNEGO Z MAŁŻONKÓW

Podejmując decyzję w przedmiocie tego, czy będziemy wnosić o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie jednego z małżonków czy bez orzekania o rozwód należy mieć świadomość różnicy w zakresie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami zarówno co do okresu istnienia takiego obowiązku, jak i przesłanek jego powstania. A różnica ta jest znacząca i właśnie z uwagi na ten aspekt materialny, małżonkowie decydują się o walkę w sądzie o przypisanie drugiemu małżonkowi wyłącznej winy za rozpad pożycia małżeńskiego. 

W czym tkwi różnica?

Jak zostało to wskazane w poprzednich artykułach jeżeli sąd orzeka rozwód bez orzekania o winie albo rozwód z winy obu stron wówczas przesłanką żądania alimentów na rzecz małżonka jest tzw. stan niedostatku, przy czym przy rozwodzie bez orzekania o winie ten obowiązek alimentacyjny trwa co do zasady 5 lat od orzeczenia rozwodu (chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni), a przy rozwodzie z winy obu stron obowiązek ten jest co do zasady dożywotni. 

Inaczej jest w przypadku, gdy rozwód zostanie orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonka. Zgodnie z art. 60 § 2 k.r.o. jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Tym samym po pierwsze, przy rozwodzie z wyłącznej winy jednego z małżonków pojawia się inna przesłanka obowiązku alimentacyjnego – w postaci istotnego pogorszenia się sytuacji materialnej małżonka niewinnego, która jest inaczej rozumiana niż stan niedostatku. 

Po drugie, obowiązek alimentacyjny oparty na wymienionej przesłance jest nieograniczony w czasie. 

Po trzecie, należy mieć świadomość, że rozwiedziony małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia nie może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego chociażby znajdował się w niedostatku.

W razie jakichkolwiek pytań w zakresie pomocy przy podjęciu decyzji w przedmiocie rozwodu z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie w tym skutków, jestem do Państwa dyspozycji. 

A więcej o obowiązku alimentacyjnym między rozwiedzionymi małżonkami, w tym o tym jak należy rozumieć tzw. stan niedostatku oraz istotne pogorszenie się sytuacji materialnej małżonka po rozwodzie, już w kolejnym artykule na blogu. 

Adwokat Paulina Chebel